Inspirujące sekrety fotografii czarno-białej

Łukasz Dudek - fotografia czarno-biała
Miejsce: Warszawa, Łazienki Królewskie.

Fotografia czarno-biała? Czemu nie!

Warto jednak poznać zalety jak i wady (czy ograniczenia) tego rozwiązania.
Czerń i biel to możliwość skupienia się na przekazie zdjęcia, czyli temacie przewodnim. Zyskujesz pewność uniknięcia rozproszenia uwagi odbiorcy. To także duża porcja magii, niedopowiedzenia, zachęcenia odbiorcy do przemyśleń.
To także wyeksponowanie półcieni (pokazanie faktury obiektu a nie samego obiektu). Ewidentna gra świateł i cieni, których inaczej nie można byłoby dostrzec . Dlatego właśnie jeszcze przed zrobieniem zdjęcia musisz wiedzieć czego od niego oczekujesz i jaki styl wybierasz.

Czerń i biel okazują się idealnym rozwiązaniem do podkreślenia podniosłego klimatu wydarzeń, elegancji, charakteru modela, mroczności sceny, czy nawet dramaturgii chwili. Na myśl przychodzi mi fotografia ślubna, ale też portret uliczny, akt, nagość zakryta, jesienne popołudnie, deszczowa sceneria, gdy za oknem pochmurno…

Jeśli pojawiasz się w miejscu, gdzie światło i kolory odgrywają kluczową rolę, nieuzasadnione jest wykonywanie fotografii czarno-białej. Zachód słońca, festiwal muzyczny, backstage imprezy z efektami wizualnymi, sesja w egzotycznym kraju, portret w parku jesienią, gdy pełno żółtych i pomarańczowych liści. Niewybaczalnym błędem byłaby tutaj rezygnacja z koloru.

Jak zapewne wiesz, fotografia cyfrowa zawładnęła światem, jesteśmy zasypywani coraz nowszymi modelami aparatów fotograficznych, projektowanych pod kątem idealnego odzwierciedlenia kolorów. W fotolabach też zastaniesz maszyny do odbitek zoptymalizowane (oprogramowanie) z myślą o kolorze.

Najlepsze fotografie czarno-białe osiągniemy więc sięgając po aparat analogowy!
Jeśli chodzi o odbitki – także należy się upewnić, że punkt fotograficzny korzysta ze sprzętu drukarskiego do tego typu fotografii.

Reasumując: fotografia kolorowa zapewnia efekty bardziej realistyczne, natomiast fotografia czarno-biała odkrywa emocjonalny, duchowy wymiar.

Efekty moich prac pt. „fotografia czarno-biała” zobaczycie na stronie
www.fotografia-jutra.pl
Zapraszam 🙂

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s