Zjawiskowy deszcz meteorytów, czyli noc spadających gwiazd

fotografia ślubna
Miejsce: pole, dobra widoczność. zdj.: tvn meteo

Fotografia nocna!
…czyli rejestrowanie występków natury jak np.: słynny deszcz meteorytów.

Czas akcji: noc
Kierunek: północno-wschodni
Termin: 11/12 oraz 12/13 sierpnia

Najlepsze warunki do obejrzenia spadających gwiazd przypada na drugą połowę nocy . Trzeba się nastawić na pracę w godzinach 02:00 – 06:00. W tych godzinach nie zastaniemy już Księżyca na niebie, a zatem ciemniejsze tło pozwoli zarejestrować ruch słabiej rozświetlonych obiektów. Zdecydowanie przydadzą się latarki (mocowanie na głowie nie ogranicza ruchów). Docenimy także ciepłą herbatę (w termosie) i oczywiście solidne ubranie. Albowiem w nocy temperatura spada do kilku stopni.

Fotografia nocna nie powinna mieć przed fotografem żadnych tajemnic.
Niebo rozświetlane będzie przez spadające gwiazdy, zacznie przyjmować granatowe barwy. Powodzenia naszej misji – sfotografowanie spadającej gwiazdy zależy w dużej mierze od zastosowanego obiektywu. Obiektywy szerokokątne zwiększają szanse obejmując większy zakres nieba. Szkła z dłuższą ogniskową dadzą z kolei większy obraz gwiazdy, tzw. „stałki” będą nie do przecenienia dla ekspertów. Fotografując po raz pierwszy możesz spokojnie próbować z różnymi szkłami. Efekty będą zależeć od mieszanki szczęścia, sprytu i doświadczenia. Można także eksperymentować z różnymi filtrami.

Parametry aparatu:
Przysłona: małe wartości f/1.4-f/3.5
Czas naświetlania: jak najdłuższy  (zamrożenie ruchu/ruch)
ISO: wysokie 3200-6400
Ostrość: manualna  (AF w przypadku mniej doświadczonych)

Potrafiąc pracować pod osłoną nocy…
będziesz mógł namawiać Młode Pary do sesji ślubnej po zmroku na Starym Rynku, w ruinach. Sesja zaręczynowa czy portretowa też może zyskać nowe odsłony. Zdarzają się także sesje typu nagość zakryta, akt – noc dodaje elegancji i szyku takim fotografiom, zaś modelkom odwagi. Takie doświadczenie z meteorami dostarczą Ci wielu emocji jak i pewności siebie w niesprzyjających warunkach. Obsługę statywu będziesz mieć w jednym palcu. W przypadku fotografii ślubnej przydadzą się zapewne lampy systemowe na statywach z softbox’ami. Plener po zmroku to całkiem nowy, ekscytujący rozdział w historii fotografii – warto się rozwijać.

Na koniec zachęcę tylko do pracy z aparatem nocą. Oczywiście w towarzystwie innych osób, najlepiej fotografów – kwestia porad i bezpieczeństwa. Warto eksperymentować z różnymi czasami naświetlania zamrażając ruch aut na drodze, próbując ujarzmić mrugającą latarnię lub dostrzec coś niezauważalnego…

Efekty innych moich prac typu fotografia ślubna, sesja zaręczynowa, portretowa, studyjna – beauty, glamour, akt czy nagość zakryta znajdziesz na stronie www.fotografia-jutra.pl

Efekty graficzne i retusz zdjęć / fotografia produktowa: www.edudek.webd.pl

Zapraszam serdecznie 🙂

Pozdrawiam,
Fotografia Jutra
Łukasz Dudek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s